powrót do wszystkich ofert <<


RAJD KONNY MAZURSKIM SZLAKIEM MARION DŐNHOFF (5 DNI)

70 JUBILEUSZ HISTORYCZNEJ WYPRAWY W 1941 ROKU

TERMIN: 25.09-30.09.2011 lub inny od niedzieli do piątku w okresie wrzesień-październik (termin do uzgodnienia w zależności od warunków atmosferycznych oraz ilości chętnych)

ILOŚĆ UCZESTNIKÓW: 6-10 osób (grupy zorganizowane lub dobierane osoby indywidualne)

PROGRAM:

I dzień - niedziela
Przyjazd do miejscowości Sasek Mały w Powiecie Szczycieńskim; zakwaterowanie w pensjonacie "Sasek", 4-godzinny rajd po okolicy celem sprawdzenia umiejętności jeździeckich, dobrania i oswojenia się z końmi oraz zapoznania się z zasadami kilkugodzinnej jazdy w terenie. Obiadokolacja, nocleg.

II dzień - poniedziałek
Śniadanie. Wyjazd na koniach z Sasku. Przejazd leśnymi ścieżkami do przydrożnych wiosek: Czarkowy Grąd, Prusowy Borek, Wawrochy, w których zachowały się stuletnie chaty z ciemnego drewna, murowane stodoły kryte czerwoną dachówką oraz żelazne krzyże przydrożne. Po drodze w "bardzo odludnym miejscu, na skraju długiej, otoczonej lasami łąki" leśniczówka Chochoł. W pobliżu wsi Długi Borek - bagna Kopaczyska. Przyjazd do leśniczówki Racibór. Zabudowania leśniczówki, stuletnie ceglane budynki, malowniczo położone są na skarpie nad jeziorem Świętajno. Obiadokolacja, nocleg.

III dzień - wtorek
Śniadanie. Dalszy przejazd przez Puszczę Piską, Karwicę, Spychowo, Ruciane na cypel nad Bełdanami. Kilometrowe dukty leśne prowadzą do łąki przy ceglanej stacyjce w Karwicy. W tej bezludnej oazie ciszy popas koni. Pod Spychowem przy drodze charakterystyczny wielki klon. Kolejny odcinek trasy prowadzi do ośrodka PAN w Wierzbie. Obszerny półwysep położony w centrum Puszczy Piskiej otoczony czterema jeziorami jest siedzibą ośrodka hodowli fermowej bobrów oraz wolnej hodowli konika polskiego (tarpana) co jest niemałą ciekawostką dla miłośników koni. Jedyna okazja, by spotkać stado koni żyjące na wolności. Opcjonalnie: zwiedzanie rezerwatu, kąpiel w jeziorze Bełdany, relaks w saunie. Obiadokolacja z degustacją wina, nocleg.

IV dzień - środa
Śniadanie. Przeprawa promem przez Jezioro Bełdany. Konie przyzwyczajone do takiego nietypowego środka transportu znoszą kilkuminutowy rejs bardzo spokojnie. Przejazd leśną drogą do Mikołajek. Możliwa wizyta w społecznym gimnazjum i liceum im. Marion Dönhoff, gdzie można obejrzeć wystawę poświęconą patronce i inicjatorce rajdu po Mazurach. Za Mikołajkami przejazd wzgórzami, świeżymi rżyskami. Po drodze Bagna Nietlickie, gdzie znajduje się lęgowisko żurawi. Morenowe wzgórza prowadzą do wsi Przykop. Obiadokolacja i nocleg w dawnym folwarku "Stara Kuźnia". Potrawy kuchni regionalnej.

V dzień - czwartek
Śniadanie. Z Przykopu długie galopy polami około 15 km do Lipowego Dworu. Przyjazd do Sztynortu, przechadzka wokół podupadającego w ruinę pałacu rodziny Lehndorffów oraz konny spacer po zarośniętym parku pełnym ogromnych dębów i lip. Po zakończeniu rajdu w Sztynorcie powrót uczestników i koni samochodem do Saska.

CENA 2500 zł/os.

Świadczenia w cenie:
- opieka przewodnika-instruktora z językiem polskim i niemieckim lub angielskim
- konie rekreacyjne, przygotowane do rajdu kondycyjnie w bardzo dobrym stanie zdrowia (konie są pod stałą opieką weterynarza);
- sprzęt jeździecki zachodniej produkcji: ogłowia oraz siodła wszechstronne
- 5 noclegów w pensjonatach o wysokim standardzie, pokoje z łazienką, TV
- wyżywienie 3 x dziennie: śniadanie, lunch w formie suchego prowiantu na drogę, obiadokolacja z napojami

Dodatkowe opłaty indywidualne:
- ubezpieczenie NNW, OC
- dojazd do gospodarstwa w Sasku Małym (powiat Szczycieński)

Informacje dla uczestników:
Rezerwacje na mail:info@sporttours.pl lub sasek@sasek.pl
Organizator: gospodarstwo agroturystyczne "Sasek" Ewa i Tadeusz Piórkowscy

Dojazd do gospodarstwa agroturystycznego "Sasek" w Sasku Małym we własnym zakresie.
Możliwy transfer z miasta Szczytno oddalonego 10 km od stajni. Do Szczytna dojazd autobusem PKS z Warszawy, Olsztyna lub pociągiem z Olsztyna
Możliwy dodatkowy nocleg w pensjonacie w Sasku: pokoje 2,3,4-os. o wysokim standardzie, łazienka, TV. Cena 60 zł/os
Wyżywienie 3 x dziennie: 60 zł/os.

Należy zabrać ze sobą:
strój jeździecki: bryczesy, sztyblety lub buty z płaską podeszwą, za kostkę, sztylpy (chapsy); kask lub toczek własny lub dostępny w stajni kurtka przeciwdeszczowa

Pozostałe rzeczy osobiste są przewożone w sakwach przy siodle, większy bagaż - samochodem do miejsc noclegowych.

Marion Hedda Ilse Gräfin Dönhoff urodziła się 2 grudnia w 1909 roku w arystokratycznej rodzinie, która w XIV wieku przybyła na teren późniejszych Prus Wschodnich z Westfalii. Rodzina Dönhoff była powiązana różnorodnymi więzami pokrewieństwa z polską szlachtą. Dzieciństwo i młodość do 36 roku życia spędziła w rodzinnym majątku Friedrichstein k. Królewca w Prusach Wschodnich (dzisiaj Kamienka pod Kaliningradem w Rosji). Ukończyła studia ekonomiczne we Frankfurcie nad Menem i Bazylei, gdzie otrzymała tytuł doktora nauk politycznych. Po 1946 roku zamieszkała w Hamburgu i pracowała w tygodniku "Zeit" przechodząc kolejne stopnie kariery dziennikarskiej, aż do stanowiska redaktora naczelnego i wydawcy pisma. W 1988 roku założyła fundację działającą na rzecz porozumienia Niemiec z krajami Europy Wschodniej. Fundacja jej imienia ufundowała wiele stypendiów, dotacji oraz nagród. Patronatem objęła m.in. Gimnazjum w Mikołajkach. Wspomnienia hr. Marion Dönhoff wydane zostały po raz pierwszy w Niemczech w 1962 roku i od razu wywołały poruszenie tamtejszej opinii publicznej tak ze względu na temat - problem pruskiego dziedzictwa w Polsce, jak i sposób jego ukazania - bez współczesnych kontekstów politycznych. Marion Gräfin Dönhoff zmarła 11 marca 2002 r. w zamku Crottorf/Friesenhagen.